Uroczyste przekazanie nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych

W dniu 9 października br. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste przekazanie nowo zakupionych 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego. Zakup został zrealizowany w ramach projektu ze środków europejskich „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, realizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Pani Poseł na Sejm RP – Elżbieta Płonka, Pan Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak oraz Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wlkp. – bryg. Patryk Maruszak, którzy wyraźnie podkreślili, że fakt zakupu nowoczesnych pojazdów ma znaczący wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Nowe pojazdy, które trafią do Komend Powiatowych PSP, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Zdarzenia drogowe wymagają szybkiej, sprawnej i profesjonalnej akcji, a zakupione pojazdy są przystosowane do tego typu działań.(1)

Jeden z przekazywanych pojazdów otrzymała Komenda Powiatowa PSP w Sulęcinie.

Pod zabudowę pojazdów wykorzystano dwuosiowe podwozie MAN TGM 13.290 BL z napędem 4×4 i wysokoprężnym silnikiem o mocy 290 koni mechanicznych. Do przewozu strażaków służy kabina w układzie miejsc 1+1+4, z przodu zamontowano wyciągarkę elektryczną Runva EWN 18000U o uciągu 8,1 t.

Zabudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, kompozytów i blach aluminiowych. Samochód posiada siedem skrytek sprzętowych, po trzy z prawej i lewej strony i jedną z tyłu, zamykanych żaluzjami aluminiowymi z zabezpieczeniem rurowym. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 2930 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, system piany sprężonej produkcji Moto-Truck ze zbiornikiem 100 litrów, autopompę HMT A24/10-4/40 klasy A 16/8 o wydajności 2900 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar i 450 litrów przy ciśnieniu 4 bar, 60-metrową linię szybkiego natarcia ze zwijadłem elektrycznym, po dwie nasady 75 – tłoczne, 52 – do napełniania środka pianotwórczego
i po jednej nasadzie 110 – ssawnej i 75 do napełniania hydrantowego.

Dach zabudowy wykonany w formie podestu roboczego, umieszczono na nim m.in. skrzynie sprzętową, drabiny, węże ssawne i działko wodno-pianowe DWP 16 MT.

Wóz jest wyposażony w zestaw narzędzi hydraulicznych firmy LUKAS (składa się z pompy hydraulicznej z silnikiem spalinowym, rozpieracza ramieniowego, nożyc i cylindrów rozpierających), agregat prądotwórczy, wysokociśnieniowe poduszki pneumatyczne z osprzętem, zestaw uniwersalnych podpór i klinów, zbijak do szyb, przecinak do pasów, osłony zabezpieczające, piłę do szyb klejonych, zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie, sześć nadciśnieniowych kompletów jednobutlowych aparatów powietrznych z butlą kompozytową, pokrowcem, maską panoramiczną i sygnalizatorem bezruchu, cztery zapasowe butle kompozytowe, motopompę pływającą, węże tłoczne W-75 i W-52, węże ssawne 110, przełączniki, rozdzielacz, smok ssawny, urządzenie do wytwarzania zasłony wodnej ZW 52, prądownice wodne i pianowe, wytwornicę pianową, stojak hydrantowy, klucze, siodełko wężowe, linki, hydrauliczny wyważacz do drzwi, pilarkę łańcuchową, piłę tarczową, wentylator oddymiający, topór, bosaki, nożyce do cięcia prętów, młot, łom wielofunkcyjny, gaśnicze proszkowe, przedłużacz elektryczny, zestaw ratownictwa medycznego PSP R1, itp.(2)

Źródło:

  1. http://www.straz.gorzow.pl/uroczyste-przekazanie-nowych-samochodow-ratowniczo-gasniczych/
  2. https://remiza.com.pl/pierwsze-many-przekazane-panstwowej-strazy-pozarnej/